Skąd w Bhutanie tyle fallusów? - Manalay

Skąd w
Bhutanie tyle fallusów?

Choć Bhutan zamieszkują wyjątkowo mili i serdeczni ludzie, ściany wielu budynków ozdobione są… penisami. Fallusy ze skrzydłami, we wszystkich rozmiarach, wzorach i kolorach to jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzi nam do głowy na myśl o tym tajemniczym himalajskim królestwie. Co właściwie znaczą te wszechobecne męskie przyrodzenia?

Dokładnie nie wiadomo, kiedy w Bhutanie zaczęły pojawiać się malowane fallusy, ani jakie było ich pierwotne znaczenie. Najstarszą zachowaną strukturą, która je przedstawia, jest wiejski klasztor Bhutańczyków Chimi Lhakhang – budowla zbudowana na cześć Drukpy Kunleya, XV-wiecznej lamy znanej z jego ekscentryczności.

Chociaż obrazy początkowo pojawiały się tylko w klasztorze, wyznawcy nauk Kunleya rozsiali je po całym kraju, dlatego można je dziś znaleźć niemal wszędzie – od domów poprzez szkoły aż po restauracje. Lepiej więc upewnij się i sprawdź ściany przed wyborem miejsca na kolację!

No dobrze, ale o co chodzi z tymi wszystkimi penisami? – zapytacie. Ogólnie mówiąc, członek we wzwodzie odgania złych ludzi, duchy i plotki. To właśnie z tego powodu wiele współczesnych Bhutańczyków maluje fallusy w swoich nowych domach i firmach, ponad sześć stuleci po śmierci Drukpa Kunley’a. Choć współcześni mieszkańcy tego kraju często odrzucają starodawne tradycje, fallusy wciąż są wszechobecne.

Większość malowideł przedstawiających fallusy znajduje się na prywatnych, świeckich budynkach, jednak niektóre struktury religijne (mianowicie, Chimi Lhakhang), mają takie obrazy również wewnątrz. Niektóre świątynie posiadają nawet falliczne rzeźby, wykonane z drewna i metalu, wykorzystywane w rytuałach błogosławieństwa dzieci – zarówno nowonarodzonych, jak i tych jeszcze w drodze. W niektórych kręgach mówi się, że uderzenie kobiety w głowę (rzeźbionym!) fallusem spowoduje, że będzie ona bardziej płodna – podobno zajdzie w ciążę maksymalnie w pół roku od otrzymania takiego ,,błogosławieństwa”.

Jeśli chcecie podziwiać bhutańskie fallusy, zapraszamy na wyjazd z Manalay Travel. Explore. Adventure! Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem: https://manalay.com/wyprawy/bhutan/