Tajlandia jak w filmie - Manalay

Tajlandia jak
w filmie

Wiele popularnych filmów nakręconych w Tajlandii ukształtowało tamtejszą turystykę. Podróżni chętnie odwiedzają miejsca, które wcześniej podziwiali na taśmie filmowej. W Krabi szukają wyspy Jamesa Bonda, a w Bangkoku chcą spróbować drinka na dachu baru znanego z drugiej części „Kac Vegas”.

Ikoniczne krajobrazy, takie jak zatoka Phang Nga na zachodnim wybrzeżu w pobliżu Phuket, wciąż pojawiają się w kinowych produkcjach dzięki ich unikalnemu, egzotycznemu wyglądowi.

W Tajlandii zamiast w Wietnamie czy Laosie powstaje także wiele filmów przedstawiających wojnę wietnamską – głównie po to, by uniknąć zbędnej biurokracji i ewentualnej cenzury.

Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych produkcji stworzonych w Tajlandii!

1. Kac Vegas w Bangkoku (2011)

Część tego filmu kręcono w jednym z najbardziej znanych hoteli w Bangkoku. To jedna z tych produkcji, których nie traktuje się zbyt poważnie.

„Kac Vegas w Bangkoku” jest pełny banałów, ale każdy, kto kiedykolwiek mieszkał w Tajlandii, na pewno przynajmniej raz oglądając ten film krzyknie „ależ to prawda!”.

Sceny weselne zostały sfilmowane w Krabi, aby pokazać wyraźny kontrast z ruchliwymi scenami miejskimi. Zwiedzający Bangkok mogą zajrzeć do słynnego Sky Baru na szczycie Lebua w hotelu State Tower. Odpowiednie fundusze pozwolą Ci nawet pozostać w oficjalnym apartamencie Hangover Suite.

Pamiętasz ulicę zatłoczoną samochodami, pieszymi, a nawet słoniem, który pojawił się w trailerze? To Soja Phi Phaysa w dzielnicy Chinatown w Bangkoku.

  • Lokalizacje: Bangkok i Krabi

2. Bridget Jones: W pogoni za rozumem (2004)

Weź piękną plażę i dodaj trochę leków psychodelicznych, Renée Zellweger, dwóch przystojnych facetów (Hugh Grant i Colin Firth) oraz wypchaną iguanę. Efekt? Przerażające zagraniczne więzienie wypełnione prostytutkami o złotych sercach.

Tak, „Bridget Jones: W pogoni za rozumem” to kolejny niezbyt realistyczny i politycznie niepoprawny film. Mimo, że na Rotten Tomatoes (znaczącym serwisie oceniającym filmy) zyskał ledwie 27 procent, to na całym świecie udało mu się osiągnąć zysk ponad 262,5 miliona dolarów brutto!

Film pokazuje piękne miejsca na zachodnim wybrzeżu Tajlandii, takie jak Phang Nga Bay i Nai Yang Beach w Phuket. Soi Cowboy, niesławny neonowy korytarz moralnego brudu, znów staje się scenerią w tym filmie.

Ale nie szukaj romantycznej tajlandzkiej restauracji, w której Bridget i Daniel rozpoczęli swój romans: została ona zbudowana specjalnie na potrzeby filmu!

  • Lokalizacje: Bangkok i Phuket

3. Niebiańska plaża (2000)

Tajlandia jest od dawna częścią szlaku bananowego. Nie dziwi więc fakt, że Richard, bohater filmu (Leonardo DiCaprio), zaczyna podróż w niesławnym getcie Khao San Road w Bangkoku, a kończy na wyspie Koh Phi Phi.

Tysiące młodych podróżników, którzy każdego roku przyjeżdżają do Tajlandii, podąża tą samą drogą. Być może właśnie dlatego film, mimo pewnej nieporadności, wciąż jest takim hitem: przedstawia popularny szlak prawie dwie dekady temu, zanim został doszczętnie zadeptany przez turystów.

Chociaż film nadal pojawia się na ekranach w całej Tajlandii, nie oddaje charakteru powieści Alexa Garlanda z 1996 roku. Nawet końcówka została całkowicie zmieniona.

Akcja „Niebiańskiej plaży” toczy się głównie na Koh Phi Phi Leh (mniejszej wyspie bezpośrednio obok Koh Phi Phi Don, wyspy turystycznej). Film przyciągnął uwagę i zwiedzających na wyspę, która wcześniej była w większości nietknięta.

Odwiedzenie Koh Phi Phi Leh jest możliwe przy rejsie łodzią lub nurkowaniem z większej wyspy. Ale nie spodziewaj się, że będzie wyglądać tak, jak w filmie. Producenci uznali, że Koh Phi Phi Leh nie jest wystarczająco „rajska” (jest to jedna z najpiękniejszych wysp w regionie), więc przeorali wydmy i posadzili inny gatunek palmy!

Pamiętasz słynną scenę, w której Leonardo zbiera się na odwagę, by skoczyć z wodospadu? Możesz odwiedzić ten region w Parku Narodowym Khao Yai w środkowej Tajlandii.

  • Lokalizacja: Koh Phi Phi Leh

4. Łowca jeleni (1978)

Film „Łowca jeleni” z 1978 roku znacznie przekroczył budżet i harmonogram, ale zdobył pięć Oscarów, w tym za najlepszy obraz. Robert De Niro, Meryl Streep i Christopher Walken włożyli w niego niewiarygodnie wiele wysiłku, podobnie jak reżyser Michael Crimino.

„Łowca jeleni” był kręcony przez wiele miesięcy w tajlandzkiej dżungli. Prawdziwe szczury i komary dobrowolnie służyły jako dodatki w ich naturalnym środowisku.

Słynna scena rosyjskiej ruletki w barze została nakręcona w dzielnicy Patpong w Bangkoku, ale sceny z obozów jenieckich sfilmowano wzdłuż rzeki Kwai w prowincji Kanchanaburi, kilka godzin na zachód od Bangkoku.

  • Lokalizacje: Prowincja Kanchanaburi i Patpong, Bangkok

5. Człowiek ze złotym pistoletem (1974)

Ten klasyczny film 007 to jedna z pierwszych amerykańskich produkcji mainstreamowych, w której znalazły się Bangkok i Phuket. James Bond (w tej wersji Roger Moore) naprawdę pokazał egzotyczny wygląd Tajlandii.

Koh Tapu, jedna z małych, unikatowo ukształtowanych wysp w zatoce, zwana w filmie Scaramanga’s Island, znana jest obecnie pod nazwą James Bond Island. Cieszy się niesłabnącą popularnością w czasie jednodniowych wycieczek z Phuket. Podróżni w drodze do Railay, Koh Lanta, Ao Nang i innych miejsc na wybrzeżu często zmieniają kierunek w Krabi, aby zobaczyć wyspę.

Sceny bokserskie sfilmowano w Bangkoku. Jeden z wyścigów szybkim samochodem Bonda odbywa się wzdłuż kanału przy drodze Krung Kasem Road w Bangkoku.

  • Lokalizacje: Bangkok, Phuket, prowincja Phang Nga

6. Rambo (2008)

Sylvester Stallone współtworzył, wyreżyserował i zagrał tytułowego bohatera w tej produkcji.

Znaczna część „Rambo” powstała w północnej Tajlandii, jednak w odróżnieniu od wielu innych filmów akcji, Tajlandia jest przedstawiona tutaj jako Tajlandia – nowy dom Johna Rambo – aż do momentu, gdy ruszy do sąsiedniej Birmy na niebezpieczną misję ratunkową.

Podczas kręcenia filmu w dżungli Stallone i jego załoga podobno zostali ostrzegawczo ostrzelani przez birmańskie wojsko. Najwyraźniej wybrali realistyczne miejsce, aby pokazać nierealistyczną ilość strzałów i brutalny rozlew krwi…

  • Lokalizacja: Tajlandia Północna

7. No Escape (2015)

Mimo że Pierce Brosnan i Owen Wilson to jaśniejsze punkty w tej produkcji, film o amerykańskich imigrantach uwięzionych w wyniku zamachu stanu w Azji Południowo-Wschodniej wzbudził sporo kontrowersji.

Choć film okazał się sukcesem finansowym, to nie przysłużył się Azji Południowo-Wschodniej. Opowiada o odważnej ucieczce Amerykanów zaplątanych w brutalny zamach stanu w fikcyjnym kraju Azji Południowo-Wschodniej. Scenografia nie wygląda jednak fikcyjnie – w filmie można nawet usłyszeć język tajski!

„No Escape” za nic ma wrażliwość kulturową – przedstawia południowo-wschodnich Azjatów jako krwiożerczych dzikusów.

  • Lokalizacja: Chiang Mai