8 ekscytujących nowozelandzkich aktywności (tylko dla odważnych!) - Manalay

8 ekscytujących
nowozelandzkich aktywności (tylko dla odważnych!)

Nowa Zelandia jest przez wielu uważana za wymarzony cel podróży, pełen zapierających dech w piersiach krajobrazów i niesamowitych miejsc. Co więcej, cieszy się również reputacją kraju, który oferuje jedne z najbardziej unikalnych, ekscytujących rozrywek na naszej planecie. To właśnie tu wynaleziono przecież skoki na bungee. Ale nawet jeśli skoki z wysokich mostów i platform nie trafiły na Twoją listę ,,rzeczy do wypróbowania”, wciąż jest mnóstwo innych aktywności, które nie pozwolą Ci się nudzić. Oto nasza lista najbardziej szalonych opcji, które musisz przetestować podczas wyprawy do Nowej Zelandii!

1. Popłyń łodzią z silnikiem odrzutowym

Jedną z najbardziej niezwykłych przygód, których można doświadczyć w Nowej Zelandii, jest spływ łodzią odrzutową w wąskim wąwozie wzdłuż rzeki. Napędzane silnikami o mocy ponad 800 koni mechanicznych, łodzie te są wyjątkowo szybkie i zwinne na wodzie. Będziesz śmigał z zapierającą dech prędkością zaledwie kilka centymetrów od ścian skalnych kanionu, podczas gdy Twój przewodnik będzie zręcznie manewrował łodzią. A gdy pomyślisz, że szalony rajd zmierza ku spokojnemu końcowi, zaliczysz wirtuozerskie obroty o 360 stopni!

2. Skocz ze spadochronem

Skoki spadochronowe są zawsze niesamowitym, ale i przerażającym doświadczeniem, bez względu na to, gdzie ich próbujesz. W końcu po co wyskakiwać z samolotu ot tak, bez powodu? W Nowej Zelandii skoki spadochronowe to również sposób na podziwianie niezwykłej scenerii z lotu ptaka. Jedne z najlepszych skoków czekają Cię w regionie Parku Narodowego Tongariro, gdzie doświadczeni instruktorzy sprawiają, że całe doświadczenie jest zaskakująco łatwe.

3. Wznieś się na szczyt Góry Przeznaczenia

Położona wewnątrz Parku Narodowego Tongariro góra Ngauruhoe wznosi się na imponującą wysokość 7516 stóp. Ten aktywny wulkan wybuchł ponad 45 razy w XX wieku, choć w ostatnich latach był uśpiony przez większość czasu. Ngauruhoe została wykorzystana przez reżysera Petera Jacksona jako fikcyjna Góra Przeznaczenia w filmach z serii „Władca Pierścieni”, a teraz stanowi popularne miejsce wędrówek. Zbocza góry są dość strome, ale na jej szczyt można dotrzeć w kilka godzin. Poszukiwaczy przygód nagradzają zapierające dech w piersiach widoki okolicznych krajobrazów, a także wnętrza krateru wulkanu. Wędrówka na szczyt nie wymaga szczególnych technicznych umiejętności ani pozwoleń.

4. Zejdź pod ziemię

Nowa Zelandia jest równie spektakularna pod powierzchnią ziemi, jak i na niej. Kraj ten jest ojczyzną jednych z najbardziej wyjątkowych systemów jaskiń na planecie – wśród nich przodują te w Waitomo. Tu, w towarzystwie profesjonalnego przewodnika, możesz nie tylko zwiedzać podziemny system tuneli i podziwiać niezwykłe formacje skalne, ale także zachwycić się widokiem sklepienia rozświetlonego milionem malutkich świetlików. To punkt obowiązkowy w czasie wizyty na Wyspie Północnej.

5. Naucz się surfować

Chcesz nauczyć się surfować podczas pobytu w Nowej Zelandii? Udaj się do Manu Bay w pobliżu Raglanu, aby znaleźć jedne z najlepszych fal. Nierzadko zdarza się, że niosą one surferów przez ponad kilometr! Jeśli jesteś już doświadczonym surferem, złap deskę i wskakuj do wody. A gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z surfowaniem, wpadnij na lekcję do dowolnej szkoły – nie pożałujesz!

6. Wybierz się na długą pieszą wędrówkę

Jeśli wędrówki z plecakiem i trekking to Twoje ulubione aktywności, Nowa Zelandia ma wiele do zaoferowania. Wiele tras zaliczanych jest do tzw. „Great Walks”, a najlepszy i najbardziej znany w nich to Milford Track. Ten 33-milowy odcinek trasy biegnie od Glad Wharf do Milford Sound (Zatoki Milforda). Każdego dnia na tej trasie znajdować się może 40 osób. Oznacza to, że przed wyruszeniem w trzeba uzyskać pozwolenie lub zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Trasa poprowadzi Cię obok ośnieżonych szczytów, dolin zjazdowych i najwyższego wodospadu w kraju, co oznacza, że jest co najmniej spektakularna!

7. Sprawdź się w wędkarstwie muchowym

Rzeki w Nowej Zelandii wypełnione są pstrągami. BARDZO DUŻYMI pstrągami. To sprawia, że jest to wymarzone miejsce również dla wędkarzy i świetna lokalizacja do sprawdzenia swoich umiejętności wędkarskich. Wyspa Południowa oferuje doskonałe możliwości do łowienia ryb. Dla wspaniałej mieszanki krajobrazu, fantastycznej scenerii rzecznej i masywnych pstrągów, udaj się w okolice miejscowości Nelson, nazywanej „słoneczną stolicą” kraju.

8. Wypróbuj tutejsze stoki

Choć może ciężko w to uwierzyć, Nowa Zelandia jest również świetnym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów. Zarówno Wyspa Północna, jak i Południowa dają niezwykłą okazję do zabawy w śniegu, ale aby przeżyć prawdziwą narciarską przygodę, wypróbuj heli-skiingu na górze Mount Cook. Znajdziesz tam nie tylko nietknięty biały puch, ale też praktycznie brak turystów.