Taipei 101 - symbol Tajwanu

Taipei 101,
czyli nowy symbol Tajwanu

Tajpej to przede wszystkim skarby kultury chińskiej, liczne świątynie, piękne parki i wspaniała kuchnia, ale również jeden z najwyższych budynków na świecie – Taipei 101.

Kilka faktów o Taipei 101

Taipei 101 góruje nnym ad miastem, jak olbrzymia bambusowa łodyga, która łączy światowe wzorce architektoniczne z azjatycką tradycją. Zbudowany w 2004 r. jest jedz najwyższych drapaczy chmur na świecie. Usytuowany został w międzynarodowej dzielnicy biznesu w Tajpeju, od której kodu pocztowego zaczerpnął swoją nazwę. Ze względu na innowacyjny i energooszczędny design uważany jest za najwyższy „zielony budynek” na świecie.

Taipei 101 Najwyższy "zielony budynek" na świecie

Taipei 101 w liczbach

Wysokość: 509,2 m mierzona od podłoża do iglicy wieży.

Liczba pięter: 101, ale jest jeszcze 5 poziomów podziemnych.

Zewnętrzny taras widokowy: 91 piętro.

Windy: wewnątrz znajduje się 61 wind.

Szybkość: dotarcie na 89. piętro z poziomu „0” zajmuje tylko 44 sekundy!

Taipei 101 był pierwszym budynkiem, który przekroczył wysokość 0,5 km.

Restauracje: Na 85. piętrze zlokalizowane są dwie restauracje: Diamond Tony’s, serwujący europejskie potrawy mięsne i owoce morza oraz Shin Yeh 10, oferujący szeroki wybór kuchni tajwańskiej. Całe 86. piętro zajmuje japońska restauracja XEX.

Symbolika Taipei 101

Taipei 101, podobnie jak wszystkie strzeliste konstrukcje, wpisuje się w symbolikę axis mundi czyli środka świata, w którym ziemia spotyka niebo, a cztery kierunki świata łączą się ze sobą. W budynku wiele elementów wystroju nawiązuje do tradycji feng shui.