Taipei 101 - symbol Tajwanu

Taipei 101,
czyli nowy symbol Tajwanu

Tajpej to przede wszystkim skarby kultury chińskiej, liczne świątynie, piękne parki i wspaniała kuchnia, ale również jeden z najwyższych budynków na świecie – Taipei 101.

Taipei 101 Tower,
Bambus w chmurach

Fascynujący wieżowiec pełen symboliki. Jak wszystkie strzeliste konstrukcje koresponduje on z legendarną koncepcją axis mundi, stanowiąc niejako środek świata, w którym ziemia spotyka niebo, a cztery kierunki świata łączą się ze sobą.

Przez wiele lat najwyższy budynek na świecie, który oddał swój tytuł w 2010 roku Burj Khalifa w Dubaju. Jednak, w dalszym ciągu jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na swoją unikalną symbolikę i założenia projektu , który nie miał być próbą ujarzmienia natury, ale dostosowania się do niej i współistnienia. Taipei 101 to pomost pomiędzy ziemią a niebem. Specyfikacja oraz projekt wieży opierają się na filozofii integracji z naturą, feng shui oraz liczbie „8„, która jest szczęśliwym numerem w tradycyjnej chińskiej kulturze. Poza 8-o częściową konstrukcją budynku jego kolorowe szyby odbijające niebo ozdobione są tradycyjnymi chińskimi symbolami „ruyi” a jego sylwetka przywodzi na myśl buddyjską pagodę oraz przypomina pnącą się ku niebu łodygę bambusa, która pragnie sięgnąć nieba… To tylko wstęp do całego wieloznaczeniowego konceptu, który objął nie tylko sam budynek ale i okolice… Robi wrażenie, co Wy na to ? @ Taipei101水舞廣場

Taipei 101 Najwyższy "zielony budynek" na świecie

Taipei 101 w liczbach

Wysokość: 509,2 m mierzona od podłoża do iglicy wieży.

Liczba pięter: 101, ale jest jeszcze 5 poziomów podziemnych.

Zewnętrzny taras widokowy: 91 piętro.

Windy: wewnątrz znajduje się 61 wind.

Szybkość: dotarcie na 89. piętro z poziomu „0” zajmuje tylko 44 sekundy!

Taipei 101 był pierwszym budynkiem, który przekroczył wysokość 0,5 km.

Restauracje: Na 85. piętrze zlokalizowane są dwie restauracje: Diamond Tony’s, serwujący wykwintną kuchnię europejską  oraz Shin Yeh 10, oferujący szeroki wybór kuchni tajwańskiej. Całe 86. piętro zajmuje japońska restauracja XEX.