Indonezja, jakiej nie znacie - Manalay Travel.Explore.Adventure

Indonezja, jakiej
nie znacie

Indonezja jest największym krajem w Azji Południowo-Wschodniej (według wielkości) i czwartym pod względem liczby ludności krajem na świecie. To geologiczna kraina cudów. Sekret jest prosty – weź równik, dodaj setki wulkanów na styku Oceanów Indyjskiego i Spokojnego, a otrzymasz bardzo ciekawe i egzotyczne miejsce.

Chociaż Bali, najlepsze miejsce na miesiąc miodowy, cieszy się dużym zainteresowaniem, większość ludzi nie wie zbyt wiele o reszcie Indonezji. To niezwykłe miejsce nagradza jednak wytrwałych poszukiwaczy. Zapraszamy więc na wspólną wyprawę!

1. Młodość i wielkość

Indonezja jest czwartym pod względem liczby ludności krajem na świecie (261,1 mln osób w przeliczeniu na rok 2016). Jedynie Chiny, Indie i Stany Zjednoczone – w tej kolejności – przewyższają Indonezję pod tym względem.

Biorąc pod uwagę migrację wyjazdową (wielu indonezyjczyków pracuje za granicą), wzrost liczby ludności w Indonezji w 2012 r. wyniósł około 1,04 proc.

W latach 1971-2010 liczba ludności Indonezji dosłownie podwoiła się. W 2016 r. medianę wieku w Indonezji oszacowano na 28,6 roku. W Stanach Zjednoczonych mediana wieku w 2015 r. wynosiła 37,8 lat.

2. Wyspy, wysepki

Indonezja znajduje się na wielotysięcznym archipelagu wysp, jednak wciąż dokładnie nie ustalono, ile ich jest. Niektóre wyspy występują tylko przy odpływie, a różne techniki geodezyjne dają odmienne wyniki.

Rząd Indonezji twierdzi, że istnieje 17 504 wysp, ale trzyletnie badanie wykazało ich jedynie 13 466. CIA uważa, że Indonezja ma 17 508 wysp – to mniej niż szacowane 18 307, czyli wynik podany przez Narodowy Instytut Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w 2002 roku.

Spośród 8 844 wysp, które otrzymały nazwę, tylko około 922 jest uważanych za trwale osiedlone.

Segregacja i izolacja wysp spowodowały, że kultura w całym kraju stała się mniej jednolita. Podróżujący mogą zmieniać wyspy i poczuć się tak, jakby zmienili kraj – z nowymi doświadczeniami, z różnymi dialektami, zwyczajami i specjalnymi potrawami.

3. Dziko, dziczej…

Stojąc w nowoczesnej, metropolitalnej Dżakarcie, trudno uwierzyć, że w dżungli Sumatry, w niewielkiej odległości na zachód od niej, wciąż istnieją plemiona, z którymi się nie skontaktowano. Szacuje się, że 44 z ponad 100 plemion na świecie, z którymi nie nawiązano jeszcze kontaktu, żyje w Papui i Papui Zachodniej, prowincjach na wschodzie Indonezji.

Chociaż w czasach nowożytnych ich kultura uległa znacznej zmianie, w Indonezji nadal żyją łowcy głów (dosłownie!). Praktyka ta wymarła kilkadziesiąt lat temu, ale niektóre rdzenne rodziny wciąż przechowują “trofea” dziadka w szafach we współczesnych domach. Kanibalizm rytualny był praktykowany na Sumatrze i w Kalimantanie, po indonezyjskiej stronie Borneo.

4. … a do tego wulkany

Indonezja posiada około 127 aktywnych wulkanów, z których kilka wybucha przynajmniej od momentu, gdy człowiek nauczył się dokumentować takie zjawiska. Ponieważ Indonezja jest gęsto zaludniona, w każdej sekundzie miliony ludzi żyją w strefach wybuchu. Gunung Agung na ruchliwej wyspie Bali nieźle nastraszył wielu turystów, kiedy doszło do wybuchu w 2017 i 2018 roku.

Wybuch Krakatoa między Javą a Sumatrą w 1883 roku wydał jeden z najgłośniejszych dźwięków w historii, którego efektem było zerwanie błony bębenkowej u osób znajdujących się w odległości ponad 40 mil od hotelu. Fale powietrzne z podmuchu krążyły siedem razy po kuli ziemskiej, a pięć dni później zostały zarejestrowane na barografach. Fale pływowe z kataklizmu zmierzono aż na Kanale La Manche.

Największe na świecie jezioro wulkaniczne Toba znajduje się na Sumatrze Północnej. Erupcja, w czasie której powstało jezioro, jest uważana za katastrofę, która spowodowała 1000 lat ochłodzenia na Ziemi.

W centrum jeziora Toba powstała nowa wyspa Pulau Samosir, którą zamieszkuje lud Batak.

5. Groźne warany

Indonezja jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można zobaczyć warany z Komodo. Dwie najpopularniejsze wyspy, na których można je spotkać, to Rinca i Komodo. Obie znajdują się w parku narodowym i są częścią prowincji Nusa Tenggara pomiędzy Flores i Sumbawa.

Pomimo swojego okrucieństwa, warany są wpisane na Czerwoną Listę IUCN jako zagrożone. Przez dziesiątki lat zakładano, że ich wysoce bakteryjna ślina jest przyczyną tak niebezpiecznego ukąszenia. Dopiero w 2009 roku badacze znaleźli gruczoły jadowite.

Warany z Komodo od czasu do czasu atakują strażników parków i miejscowych, z którymi dzielą wyspy. W 2017 roku zaatakowały singapurskiego turystę.

Jak na ironię, wiele kobr mieszkających na wyspach jest uważanych przez miejscowych za bardzo niebezpieczne.

6. Dom dla orangutanów

Sumatra i Borneo są jedynymi miejscami na świecie, gdzie można spotkać dzikie orangutany. Sumatra należy w całości do Indonezji, a Borneo jest dzielone między Indonezję, Malezję i Brunei. Zwierzęta te najłatwiej spotkać w Parku Narodowy Gunung Leuser, niedaleko wioski Bukit Lawang.

7. Wieża Babel

Chociaż Bahasa Indonesia jest językiem urzędowym, na całym archipelagu indonezyjskim używa się ponad 700 języków i dialektów. Papua, tylko w jednej prowincji, posiada ponad 270 dialektów mówionych.

Javanese jest drugim pod względem popularności językiem w Indonezji. Posługują się nim ponad 84 miliony osób.

Holendrzy pozostawili po sobie kilka słów na przedmioty, których nie było przed kolonizacją. Przykłady? Handuk (ręcznik) i askbak (popielniczka).